Esiet sveicināti Mālpilī!
Par Mālpili Kultūra Izglītība Sports Tūrisms Komercdarbība Draudzes NVO Citas iestādes
Aktualitātes
Novada dome
Pakalpojumi
Novada domes dokumenti
Pašvaldības SIA "Norma K"
Pašvaldības iestādes
P/A "Mālpils sociālais dienests"
Pašvaldības atbalsts daudzbērnu ģimenēm
Atbalsts vistrūcīgākajām personām
Nodarbinātību veicinošie pasākumi
Veselības veicināšanas pasākumi
Iepirkumi
Projekti
Nekustamie īpašumi, nekustamo īpašumu izsoles
Informatīvais izdevums „Mālpils Vēstis”
Video "Mālpils 800"
Uzņēmējdarbība
Noderīga info
FOTO GALERIJAS
Video
Sludinājumi
Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem
Veselības veicināšanas pasākumi

Šogad 10.februārī nāk klajā onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības «Dzīvības koks» akcija ar devīzi «Nespēlē paslēpes ar vēzi!». Tas ir video projekts, kas tapis sadarbībā ar Veselības ministriju un kurā sievietes tiek aicinātas domāt par savu veselību un dzīvību un izmantot valsts apmaksātās vēža savlaicīgās atklāšanas programmas iespējas. 

Kopš 2009.gada janvāra Latvijā tiek ieviesta vēža savlaicīgā atklāšanas programma (skrīnings) krūts vēža, dzemdes kakla vēža un kolorektālā (zarnu) vēža atklāšanai. Tomēr apmeklējums joprojām ir nepietiekams, tikai katra trešā sieviete, kas saņēmusi uzaicinājuma vēstuli uz skrīningu, to izmanto! Tajā pašā laikā pētījums (SKDS pētījums 2011.gada oktobrī- novembrī par sabiedrības informētību par krūts vēža skrīningu) parāda, ka vairāk nekā 80% sieviešu (vecumā no 50-69 gadiem) zina, kas ir skrīnings, bet trīs no četrām sievietēm atrod dažādas atrunas, lai neaizietu pie ārsta! Atrunas parasti ir: «nav laika», «mani tas neinteresē», «negribu uzzināt sliktas lietas» u.c. (papildus informācija par valsts apmaksāto skrīninga programmu: http://www.vm.gov.lv/index.php?id=587&top=117)

Aicinām šo video klipu iespēju robežās ievietot arī savu novadu domju u.c. mājas lapās, lokālos medijos u.tml., lai ziņa sasniegu pēc iespējas lielāku auditoriju.
Saite uz video klipu: http://www.youtube.com/watch?v=85OEckR-nqQ

Papildus informācija un publikācijas resursos:
http://www.dzivibaskoks.lv/
http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/264537
 
Katru gadu 4. februārī visā pasaulē atzīmē Pasaules Pretvēža dienu, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskām saslimšanām, onkoloģisko slimību profilaksi, laicīgu to atklāšanu un ārstēšanas uzsākšanu. 
Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta. Kopējie saslimstības rādītāji Latvijā būtiski neatšķiras no ES vidējiem rādītājiem (izņemot plaušu vēzi), bet mirstības rādītāji ir augstāki. Katru gadu pieaug pacientu skaits, kuriem vēzis tiek diagnosticēts pirmo reizi mūžā. Vīrieši biežāk slimo ar plaušu vēzi, prostatas vēzi, kolorektālo vēzi, bet sievietes - ar krūts vēzi, kolorektālo vēzi, ādas vēzis un dzemdes kakla vēzi. Tāpat Latvijā ir liels primāri ielaisto vizuālo lokalizāciju (mutes dobuma, ādas, krūts, dzemdes kakla, taisnās zarnas) audzēju īpatsvars. Aptuveni ceturtā daļa atklāto vēža gadījumu ir III un IV stadijā, tātad novēloti atklāti. Nāves cēloņu struktūrā ļaundabīgie audzēji jau ilgāku laiku ieņem otro vietu aiz sirds un asinsvadu slimībām. Vīriešu mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem ir augstāka nekā sieviešu mirstība.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vairāk nekā trešdaļu ļaundabīgo audzēju ir iespējams novērst, ievērojot veselīga dzīvesveida principus - samazinot atkarību izraisošo vielu lietošanu (alkohola lietošanu un smēķēšanu), lietojot veselīgu uzturu un veicot regulāras fiziskās aktivitātes. Būtisku lomu ļaundabīgo audzēju novēršanā un laicīgā atklāšanā ir regulārai profilaktisko apskašu veikšanai un ārsta apmeklēšanai.
Lai arī kopš 2009.gada Latvijā ir ieviests valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim, iedzīvotāju atsaucība nav apmierinoša un apmeklētības rādītāji ir salīdzinoši zemi. Tomēr pakāpeniski iedzīvotāju apmeklētība pieaug - 2011.gadā valsts apmaksātās vēža savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros 36.2% sievietes veikušas izmeklējumus krūts vēzim, bet 38.5% sievietes - dzemdes kakla vēzim no kopējā uzaicināto sieviešu skaita.  Viszemākais aptveres rādītājs ir kolorektālā vēža valsts apmaksātajā savlaicīgas atklāšanas programmā (tikai 6% -7% no aptuveni 800 000 cilvēku lielās riska grupas).
Pasaules Pretvēža dienas ietvaros Veselības ministrija sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību „Dzīvības koks” 2.februārī pl.11:00 Latvijas Onkoloģijas centra telpās rīko preses konferenci, kuras laikā tiks prezentēts biedrības „Dzīvības koks” veidotais video par savlaicīgas vēža atklāšanas programmas nozīmi. Preses konferencē tiks prezentēts arī Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra „SKDS” veiktais pētījums par sabiedrības informētību par savlaicīgo vēža atklāšanas programmu. Tāpat klātesošie tiks iepazīstināti arī ar savlaicīgās vēža atklāšanas programmas rezultātiem 2011.gadā un varēs iepazīties ar Dr.hab.med. Daces Baltiņas grāmatu par krūts vēzi „Jums ir krūts vēzis? Parunāsim par to”.
Pasaules Pretvēža dienā Veselības ministrija atgādina iedzīvotājiem par ļaundabīgo audzēju savlaicīgu diagnostiku un aicina Latvijas iedzīvotājus rūpēties par savu veselību, apmeklēt ārstu un veikt šādus valsts apmaksātus izmeklējumus:
• sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem - dzemdes kakla vēža pārbaude reizi trijos gados;
• sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem -  krūts dziedzeru mammogrāfijas pārbaude vienu reizi divos gados;
• iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem - zarnu vēža pārbaude vienu reizi gadā (par pārbaudes iespējām jautājiet savam ģimenes ārstam).
 
Papildus informāciju par valsts apmaksāto vēža savlaicīgas atklāšanas programmu un izmeklējumu veikšanas iespējām varat uzzināt, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) informatīvo bezmaksas tālruni 80001234, kā arī interneta vietnē – www.vmnvd.gov.lv
Neizmet vēstuli, ej pie ārsta un pārbaudies!
Papildus informācijai:
• Informatīvs buklets – Kā pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža
• Informatīvs buklets – Kā pasargāt sevi no krūts vēža
• Informatīvs buklets – „Kā pasargāt sevi no kolorektālā jeb zarnu vēža
  

 
© 2007 Autortiesības aizsargātas. Visas tiesības rezervētas. Mālpils pagasta padome.  
Vēsture
Kartes
Simbolika
Kultūras pasākumu plāns
Mālpils kultūras centrs
Kultūras centrs 2016./2017. gada sezonā
Izstāžu zāle
Vēsturiskā mantojuma krājums
Latvijas 100gades pasākumi
Pirmsskolas izglītības iestāde "Māllēpīte"
Mālpils novada vidusskola
Mūzikas un mākslas skola
Mālpils internātpamatskola
Mūžizglītība
Interešu izglītība
Ziņas
Sporta darba organizators
Sports bildēs
Sporta komplekss
Naktsmītnes un relaksācijas vietas
Aktīvā atpūta
Apskates vietas
Dabas objekti
Vēsturiskas vietas
SIA "Mālpils Piensaimnieks"
Invalīdu un viņu atbalstītāju biedrība "Notici sev"
Mālpils novada politiski represēto nodaļa
Mālpils makšķernieku biedrība "Mālpils zivīm"
Mālpils Tautskola
Biedrība "Idoves mantojums"
Kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un attīstības biedrība
Jauniešu apvienība "MJA.U"
KrastGroup
Ģimenes ārstes J.Sprūdes prakse
Pasta nodaļas darba laiki
2013.gada sezona
2014.gada sezona
Arhīva foto
Barikāžu atceres pasākums 2013.gadā
Barikāžu atceres pasākums 2011.gadā
Baznīcas
Pilskalni
Muižas
Skulmju dzimtās vietas
Karavīru apbedījumi, kauju piemiņas vietas
Politiski represēto piemiņas vietas
Mālpils tēlniecības simpoziju skulptūras
Pieminekļi, piemiņas vietas
Avoti
Dižkoki
Skatu punkti