Esiet sveicināti Mālpilī!
Par Mālpili Kultūra Sports Izglītība Tūrisms Vide Nevalstiskās organizācijas Iestādes
Aktualitātes
Novada dome
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs
Pakalpojumi
ID kartes
Pašvaldības iestādes
Novada domes dokumenti
Pašvaldības SIA "Norma K"
P/A "Mālpils sociālais dienests"
Pašvaldības atbalsts daudzbērnu ģimenēm
Atbalsts vistrūcīgākajām personām
Veselības veicināšanas pasākumi
Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem
Nodarbinātību veicinošie pasākumi
Projekti
Iepirkumi
Nekustamie īpašumi, nekustamo īpašumu izsoles
Uzņēmējdarbība
Jauniešu aktivitātes
Datu privātuma politika
Informatīvais izdevums „Mālpils Vēstis”
Noderīga informācija
Sludinājumi
Izstāžu zāle

 2020. gada sezona
   
VIDZEMES AINAVA TUVPLĀNĀ. PIESKĀRIENS

Radošās darbnīcas bērniem un izstādes Mālpilī un Allažos.

No 20.09.2020. līdz 20.11.2020. Mālpils kultūras centrā apskatāma gadskārtējā mākslinieku biedrības Sidegunde organizētā simpozija izstāde “Vizuālais stāsts. Saskare”.

Mālpils Mūzikas un mākslas skola Vidzemes kultūras programmas ietvaros organizē izstādes apskati un radošas darbnīcas pirmsskolas un skolas vecuma bērniem. Vispirms bērni kopīgi noskaidro, kas tad īsti ir ainava, Vidzeme un plenērs, kā top gleznas un kā uz tām skatīties. Pēc izstādes apskates, bērni iejūtas detektīvu lomā un mēģina sameklēt fotografēta fragmenta atrašanos izstādes darbos. Kad ar krāsainu fragmentu atrašanu jau sāk padodiet tīri veikli, tad uzdevums tiek sarežģīts – meklējam fragmentu no melnbalta attēla. Noslēgumā bērni iejūtas mākslinieku ādā – uz lapas, kur uzlīmēts kāda darba fragments, jāmēģina to turpināt un papildināt veidojot savu Vidzemes ainavu. Pateicoties Vidzemes kultūras programmas atbalstam, ir iespēja strādāt ar kvalitatīviem materiāliem un sasniegt labus rezultātus.

Līdz šim izstādi apmeklējuši un tajā darbojušies Mālpils PII “Māllēpīte” vecāko grupu audzēkņi un Allažu pamatskolas pirmsskolas izglītības grupas. Ja epidemioloģiskā situācija valstī atļaus, pēc skolēnu brīvlaika darbnīcas plānotas Mālpils novada vidusskolas pirmo klašu audzēkņiem.

Lai ar bērnu veikumu varētu iepazīties arī viņu ģimenes un citi interesenti, no 13. – 20. novembrim paralēli plenēra izstādei, kultūras centra telpās tiks iekārtota bērnu darbu pop–up Izstāde. Pēc tam daļa izstādes ceļos uz Allažu pamatskolu.

Vienlaikus darbnīcas notiek Mālpils Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem, savu ainavu zīmējot un gleznojot uz telpiska pamata – kuba, tāpat kā mazajiem, darbu sākot ar iedziļināšanos plenēra izstādē un konkrēta autora darba fragmenta papildināšanu.

Mākslas skolas audzēkņu darbus plānots izstādīt Mālpils novada vidusskolas bibliotēkā.

Darbnīcas un izstādes tiek rīkotas ar  Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts mežu finansētās Vidzemes kultūras programmas un Mālpils novada domes atbalstu.

 

Projekta vadītāja Ērika Zutere zutere@gmail.com, tel. 29467668

 


    

 

29. novembrī plkst. 16.00 Mālpils Kultūras centra izstāžu zālē tiks atklāta  mākslinieces Dinas Dubiņas personālizstāde “Emaljas stāsti”, kurā varēs aplūkot emaljas gleznas un rotas. Izstādi būs iespējams apskatīt līdz 3. decembrim.

Izstāde “Emaljas stāsti” ir divkārša mākslinieces Dinas Dubiņas jubilejas izstāde – 65. gadi dzīvē un 45.gadi radošajā darbā. “Māksla ir mans ceļš, pa kuru eju, kurā dažkārt patveros un ar kuru cenšos arī citiem rādīt virzienu. Šajā ceļā daudzas durvis bijis jāatslēdz, lai nonāktu pie mērķa, daudzas atslēgas arī jāsalauž, jo dažkārt visgrūtāk ir atrast tieši to ceļu, kurš ved pie sevis. Es vienmēr cenšos vairot pozitīvo enerģiju – vairot gaismu un labas emocijas. Ielūdzu ar manis radīto mākslu ceļot kopā.

“Esmu sava ceļa gājēja mākslā,– pasaulē nav mākslinieku, kuri emaljas tehnikā radītu tik liela izmēra gleznas”, skaidro māksliniece Dina Dubiņa. Juvelieru emaljas, ar kurām strādā māksliniece, parasti tiek izmantotas sakrālajā mākslā, karaļu rotās, dārglietās, jo izmantotie materiāli ir ļoti dārgi, bet darbu radīšanas process – ļoti darbietilpīgs.

Metāls top ugunī, emalja top ugunī,– Dinas Dubiņas stihija ir uguns, laikam tas ir skaidrojums, kādēļ daudzu gadu garumā māksliniece neatlaidīgi strādā šajā karstās emaljas tehnikā. Darbi tiek daudzkārtīgi apdedzināti 900-1000 grādu temperatūrā, tādēļ ir izturīgi pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem – spilgtu saules gaismu, mitrumu, temperatūras svārstībām,– izmantojami gan interjeros, gan eksterjeros, piemēram, pie baseiniem, uz jahtām un tamlīdzīgi. Tie ir īpaši piemēroti eksponēšanai sabiedriskās telpās, piemēram, slimnīcās, jo ir viegli kopjami un pat dezinficējami,– praktiski tie ir mūžīgi.

Rotas – kapars, emalja savienojumā ar pusdārgakmeņiem, zīdu, koku un citiem materiāliem. Jau izsenis pazīstama kapara ārstnieciskā iedarbība, tas labvēlīgi ietekmē asinsriti, normalizē asinsspiedienu. Enerģētiski uzlādētas, tās darbojas kā amuleti pret skauģiem un “ļaunu aci”, nes sevī saules enerģiju. Katra rotaslieta ir kā stāsts – tās ir rotas sievietēm – personībām ar augstu pašapziņu, kuras apzinās savu unikalitāti. Visi darbi – gan rotas, gan emaljas gleznas sargā to īpašniekus, jo acumirklī uztver negatīvo enerģiju, to transformējot un sūtot atpakaļ sūtītājam. Tie ir darbi, kurus nodot mantojumā.

 Māksliniece Dina Dubiņa dzimusi Rīgā, beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un Igaunijas Mākslas akadēmijas metālmākslas katedru, iegūstot maģistra grādu. Izstādēs piedalās kopš 1975.gada. Piedalījusies vairāk nekā 200 izstādēs Latvijā, Krievijā, Lietuvā, Igaunijā, Ungārijā, Vācijā, Spānijā, Dānijā, Somijā, Japānā, Francijā, ASV un citās valstīs.

Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1983.gada. Vairāk nekā 30 personālizstādes, nozīmīgākās – galerijā “Daugava”, “Rīgas galerijā”, galerijā “Putti”, Dekoratīvās mākslas un dizaina  muzejā, Turaidas muzejrezervātā, Grācā (Austrija), Štūrē (Vācija). Darbi atrodas Latvijas un Krievijas muzeju fondos, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē. Vispasaules rotu izstādēs “Jabloņeca 77” un “Jabloņeca 83” (Čehija) apbalvota ar Goda diplomiem. 

Savu radošo darbību Dina Dubiņa sākusi kā rotu māksliniece, bet kopš 1985.gada pievērsusies emaljas gleznām, miniatūrām. Tikai pēdējos gados paralēli gleznu radīšanai atgriezusies rotu dizainā.

Mākslinieces Dinas Dubiņas darbi aplūkojami arī virtuālajā galerijā www.dinadubinaart.com

Doma par to, ka Džemmas Skulmes (1925–2019) 95. dzimšanas dienu vajadzētu atcerēties ar viņas darbu izstādi Mālpils Kultūras centrā, atnāca pati. Viegli un nepiespiesti, loģiski un likumsakarīgi, kā jau parasti ar viņas personību un mākslu tiekoties. Mālpils bija un joprojām būs ļoti īpaša vieta mākslinieces dzīves gājumā un tās atcerē. Še Džemmas saknes, piederības sajūta, vecmāmiņas un citu radinieku sasaite, jaunības gadu draudzības, atceres un viss, kas veido cilvēka dzīves pamatus. Kad pirms pieciem gadiem Džemmas 90. dzimšanas dienā atklājām viņas darbu izstādi tepat, Mālpilī, tad Džemma ienāca zālē teju ar kavēšanos. Skaista, ar klusu un tālu spulgojumu acīs. Pēc sveikšanas un atklāšanas vārdiem vaicāju: vai ceļā kāda aizķeršanās? Nē, pirms svinībām aizbraukusi un dzimtas mājām Ģērķēniem, citādi neesot varējusi. Vēlējusies bērnības vietas izstaigāt un savējiem paldies pateikt.

Doma par izstādes nosaukumu Tautumeita arī atnāca tikpat loģiski un likumsakarīgi. Varētu teikt –banalitāte, bet ar to galīgi nedomāju izcelt Džemmas gleznoto darbu vienu sižeta līniju. Vairāk nosaukuma un kopuma sakarības saistīju ar pašu mākslinieces personību, vietu Latvijas kultūras kopainā. Džemma kā simbols. Zīme. Vēstījums. Laikmeta izteicēja. Laika pretruna. Noslēpums. Sievietes būtība. Džemma – mīlestība, dzīvība, nāve. Realitātē un mākslā. Nepārejošais un nezūdošais.

Savā laikā māksliniece teica, ka savu profesionālo noskaidrošanos atradusi tikai 20. gs. sešdesmito gadu sākumā, kad sevī iekšēji nostiprinājusi kora, dialoga tēmu un atradusi tai glezniecisko pamatojumu. Varētu arī teikt dziesmas, gavilēšanas un sāpju nodziedāšanas tēma, kas katrā mākslinieces profesionālajā desmitgadē izsakās ar citiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem, kuros krāsa ir galvenais. Krāsa kā visa pamats. Krāsainība, kā tautastērpa bezgalība.

Kad izstādei Tautumeita izvēlējāmies darbus kopā ar mākslinieces dēlu Juri Dimiteru, Mālpils kultūras centra izstāžu kuratori Māru Ārenti un Džemmas dzīvei piederīgo mākslas zinātnieci Rūtu Muižnieci, tad arī tas notika viegli, likumsakarīgi un loģiski, jo pastāv vienas un tās pašas uzbūves, kārtības, esības sakarības lielajā laika un telpas vienotībā. Arī tā ir viena no domas kariatīdēm, kuru Džemma atklājusi, uzturējusi spēkā un piepildījusi gan mākslā, gan sabiedriskajā darbā. Tautumeitas nāca mums pretī savā plastiskajā spēkā gan uz Ģērķēnu jumta dēļiem iegravētas, gan uz audekliem monumentalizētas, gan uz kartoniem improvizētas. Mūžīgas. Cauri pasaules kultūrai ejošas un tai piederīgas.

Kā dzimšanas dienas vēstījums lai ne tikai mūsu prieks par atkalsatikšanos ar viņas darbiem, bet dziļa un saprātīga atjauta par to mantojumu, kas atstāts. Viņas mākslas un būtības cementējums nacionālās stājas un mērķu kopumā. Neizšķīst, nepadoties, nenolaisties. Sevi apliecināt un sevi izdziedāt. Džemma ir gājusi pasaulē un pasaules lielumu, vērienu, derīgo vedusi Latvijā. Nu mūsu reize dot pasaulei mūsu lielumu, vērtību, tradīciju. Ar plašu un pārdomātu viņas darbu vai vislabāk dzimtas mākslinieku darbu ekspozīciju Francijā, Krievijā un visur citur pasaulē, kur Otis Skulme, Marta Liepiņa - Skulme, Ojārs Ābols, Juris Dimiters, Marta Skulme. Varbūt vēl citi klātesoši, kuri konkrētās vietās savas domas, sajūtas izdzīvojuši un nostiprinājuši. Tā būtu tikai daļēja parāda līdzināšana un Latvijas kā valsts pienākums.

Ingrīda BURĀNE


RITUMS IVANOVS

Mālpils kultūras centra izstāžu zālē
No superzvaigznēm līdz dziļi personiskiem – aci pret aci. Iedomātas vai īstas dzīves kadri. Apstādināti. Iemūžināti.
Izgriežot realitātes kadru, Ritum Ivanovs fiksējis mūsdienu cilvēka portretu. Jau vairāk kā divdesmit gadu garumā izzina sociālo un emocionālo cilvēka veidolu, pietuvinot skatuves zvaigznes un izceļot patiesākos cilvēka vaibstus.
Izstādē apvienotas sērijas Zvaigznes. Gaismas staros (Stars. Light on, 2010), Savienot (Connect, 2016) un Baltā gaisma (White Light, 2018/2019). Tajās fiksēts laikmets un ļauts paskatīties no malas uz mūsdienu sabiedrību, popkultūru un tās tēliem. Izstādes tēli apvienojušies vienotā stāstā par mums pašiem – iekšējo enerģiju un emocijām, plaši pazīstamiem popkultūras simboliem, kopā veidojot kaleidoskopisku pasaules kadru kopumu.
Ritums Ivanovs (1968) ir viens no cēsiniekiem, kura laikmetīgā māksla ir guvusi rezonansi un starptautisku atpazīstamību. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju (1994) un studējis Humbolta Universitātē ASV. Viņa vizītkarte un atšķirības zīme – pašizgudrota glezniecības svītru tehnika un savdabīgs skats uz portretu. Ivanovam bijušas 28 personālizstādes visā pasaulē, viņš regulāri piedalās starptautiskās mākslas mesēs un viņa darbi atrodami 19 publiskās un privātās mākslas kolekcijās Latvijā un ārvalstīs. 2009. gadā pirmo reizi Latvijas mākslas vēsturē Ivanova glezna “Frames05” tika pārdota prestižajā Sotheby’s izsolē Londonā,


  

   


 


2019. gada sezona

 
No 15.decembra Mālpils Kultūras centra izstāžu zālē skatāma mākslinieces Agates Apkalnes un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas audzēkņu kopizstāde “Satiksme”
Mazie mākslinieki: Denēra Auniņa, Sanija Banga, Evelīna Ločmele, Sanija Šķestere, Roberts Arnicāns, Pēteris Arnicāns, Kārlis Gustavs Matisons, Kristiāna Gudermane, Kerija Aleksandra Čipate, Katrīna Elsberga, Dārta Mārtiņsone, Tīna Kalniņa, Marta Luīze Jurgevica.
Satiksme ir skolotāja un skolnieka, mākslas darba un skatītāja tikšanās. Mākslas veidu robežas tiek sapludinātas kopīgā ekspozīcijā, kur sastopas un savstarpēji korelē majestātiski tēli Agates Apkalnes gleznās un bērnu linogriezumos. Satiksme ir kustība, virzība, plūsma un dinamika. Mijiedarbojoties vienam ar otru, veidojas komunikācija un valoda. Māksla ir valoda, kuru apgūstam nepārtraukti, un šīs valodas zināšanas neatgriezeniski maina mūsu uztveri, dzīvi, nākotni un visu mums apkārt.
“Satiksme” ir apzināti izvēlēts nosaukums, jo tieši šādi saucās kopizstāde ar pasniedzēju Juri Petraškēviču 2002.gadā, kas tobrīd studējošai jaunajai māksliniecei kalpoja kā radoši nozīmīgs atspēriena punkts. Izstāde Mālpils Kultūras centrā ir tradīcijas turpināšana un tālāk nodošana, radoši satiekoties divām paaudzēm.
Agate Apkalne dzīvo, strādā un nodod savas prasmes skolniekiem Latvijā, viņas gleznas skatītājus ir sastapušas Vācijā un citviet Eiropā – Berlīnes “TVDART Galerie” rīkotās personālās un grupu izstādēs. Mākslu viņa apguvusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (tagad PIKC RDMV) un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā, ko absolvējusi 2005. gadā, iegūstot mākslas maģistra grādu. Izstādēs Agate Apkalne piedalās kopš 2000. gada, mākslinieces jaunākie darbi bija skatāmi personālizstādē - ciklā “Dvēseles skumjas” Rīgā 2018. gadā.
Mālpils Kultūras centra izstāžu zāles darba laiks – no pirmdienas līdz piektdienai plkst. 9.00 - 17.00, Nākotnes ielā 5, Mālpilī. 

 

 

 

 

   
   

   
   PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas
izglītības programmas Metāla izstrādājumu dizains
audzēkņu un pedagogu darbu izstāde
 
             

Izstādē ir redzami PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas, izglītības programmas Metāla izstrādājumu dizains, audzēkņu un pedagogu darbi, kas ir radīti pēdējo piecu gadu laikā.

Izstādes mērķis ir dot ieskatu par to ko apgūst izglītības programmā Metāla izstrādājumu dizains, tas ir, produkta dizaina izstrādes procesus un praktisko darbu ar metālu.

Izstādē izlikti audzēkņu kursa darbi, gan rotas, gan priekšmeti, kuros redzamas apgūtās dizaina domāšanas un amatniecības prasmes, gan nobeiguma - kvalifikācijas darbi ar kuriem audzēkņi sevi piesaka jau kā jaunos produktu un rotu dizainerus. Darbi izgatavoti no tādiem materiāliem, kā nerūsējošais tērauds, alumīnijs, čuguns, titāns, misiņš saplāksnis u.c.

Izstāde stāsta par mīlestību uz skaisto, materiālu un roku darbu. Par to kā jaunie dizaineri, meklējot un risinot kādu problēmu, rada jēgpilnus un funkcionālus darbus un veido savas radošās personības attīstību.  

 
Jaunais izstāžu gads turpinās! Aicinām mūsu izstāžu zāles gan jau par pastāvīgiem apmeklētājiem un faniem kļuvušos, gan jaunos draugus un paziņas uz izstādes SEKVENCE atklāšanu! Maigs un trausls savienojums - stikls un akvarelis!

2018. gada sezona

  


     


  

 

© 2007 Autortiesības aizsargātas. Visas tiesības rezervētas. Mālpils pagasta padome.  
Vēsture
Kartes
Simbolika
Kultūras pasākumu plāns
Mālpils kultūras centrs
Izstāžu zāle
Vēsturiskā mantojuma krājums
Latvijas 100gades pasākumi
Bibliotēka
Nodarbības mācību virtuvē
Fotogalerija
Mālpils novada vidusskola
Mūžizglītība
Pirmsskolas izglītības iestāde "Māllēpīte"
Mālpils Mūzikas un mākslas skola
Sporta darba organizators
Sports bildēs
Sporta komplekss
Naktsmītnes un relaksācijas vietas
Aktīvā atpūta
Apskates vietas
Dabas objekti
Vēsturiskas vietas
SIA "Mālpils Piensaimnieks"
Draudzes
Biedrība "Notici sev"
Mālpils novada politiski represēto nodaļa
Mālpils makšķernieku biedrība "Mālpils zivīm"
Mālpils Tautskola
Biedrība "Idoves mantojums"
Kultūrvēsturiskā mantojuma aizsardzības un attīstības biedrība
Jauniešu apvienība "MJA.U"
KrastGroup
Ģimenes ārstes J.Sprūdes prakse
Pasta nodaļas darba laiki
Ģimenes ārstes Janas Borisovas-Litvinovas prakse
Veterinārā ambulance "SAPO"
Ilmas Bicānes zobārstniecības prakse
2013.gada sezona
2012.gada sezona
2018. gada sezona
Video "Mālpils 800"
Foto galerijas
Arhīva foto
Barikāžu atceres pasākums 2013.gadā
Barikāžu atceres pasākums 2011.gadā
Video
2020
2019
Baznīcas
Pilskalni
Muižas
Skulmju dzimtās vietas
Karavīru apbedījumi, kauju piemiņas vietas
Politiski represēto piemiņas vietas
Mālpils tēlniecības simpoziju skulptūras
Pieminekļi, piemiņas vietas
Avoti
Dižkoki
Skatu punkti